2023: Lawan, Akpabio, Oshiomole, others make APC senatorial candidates list

0
359

Kenneth Afor, LAGOS

It is no longer news that most governors after serving for eight years in their states would find a means to remain relevant in politics by opting to contest for a seat in the Senate or the lower chamber – House of Representatives, in some cases they get lucky for a ministerial appointment.

The case is not far fetched for the likes of Adams Oshiomole, a former governor of Edo State whom, after successfully completing his eight-year tenure from 2008 to 2016 will be going to the senate next year if elected.

READ ALSO: 2023: 17 presidential candidates jostle for Nigeria’s seat of power

Recall that Oshiomole, who was once a former labour leader from 1999 to 2007 was the Chairman of the ruling All Progressives Congress (APC) but did not successfully complete his tenure – he was booted out of office in less than two years.

Another prominent personality in the APC is the current Governor of Plateau State, Simon Lalong. He is among the list of candidates in the APC who will be going to the senate if elected.

Others include: Godswill Akpabio, the current minister of Niger Delta Affairs and former governor of Akwa Ibom State who will be returning to the senate for the second time after his reign from 2015 to 2019.

Akpabio, despite claim by the Independent National Electoral Commission (INEC) Resident Electoral Commissioner for the state, Mike Igini that Akpabio isn’t a candidate of the party, the former Governor’s name made the list as the candidate of the APC for Akwa Ibom North-West District.

Also, Senate President, Ahmed Lawan made the list as the candidate of the party for Yobe North senatorial district. Lawan had lost the presidential ticket to Bola Ahmed Tinubu and the person that won the ticket, Bashir Mechina refused to step down.

Also, the former governor of Abia State, Orji Uzor Kalu; Ebonyi State Governor, David Umahi and Kebbi State Governor, Abubakar Atiku Bagudu.

Here’s the list submitted by APC to INEC state by state:

ABIA STATE: Chief Hon. Emeka Atuma (Abia Central) Senator Orji Uzor Kalu (Abia North) Hon. Blessing Nwagba (Abia South)

ADAMAWA STATE: Abdulaziz Nyako (Adamawa Central) Elisha Cliff Ishaku (Adamawa North) Adamu Ismaila (Adamawa South)

AKWA IBOM STATE: Emaeyak Ukpong (Akwa Ibom North East) Sen. Godswill Obot Akpabio (Akwa Ibom North West) Martins Udo-Inyang (Akwa Ibom South)

ANAMBRA STATE: Okelekwe E. Boniface (Anambra Central) Ify E. Anaozuonwu (Anambra North) Hon. Chukwuma Umeoji (Anambra South)

BAUCHI STATE: Uba Nana Umar (Bauchi Central) Sirajo Tanko Mohammed (Bauchi North) Shehu Buba Umar (Bauchi South)

BAYELSA STATE: Timipa Orunimighe (Bayelsa Central) Degi-Eremienyo (Bayelsa East) Wilson Dauyegha (Bayelsa West)

BENUE STATE: Hon. Emmanuel Udende (Benue North East) Titus Zam (Benue North West) Daniel Onjeh (Benue South)

BORNO STATE: Kashim Shettima (Borno Central) Mohammed Tahir Monguno (Borno North) Mohammed Ali Ndume (Borno South)

CROSS-RIVER STATE: Hon. Eteng J. Williams (Cross-River Central) Hon. Martin Orim (Cross-River North) Asuquo Ekpeyong (Cross-River South)

DELTA STATE: Ede Dafinone (Delta Central)Peter Nwaoboshi (Delta North) Joel Onowakpo Thomas (Delta South)

EBONYI STATE: Emeka Kenneth Eze (Ebonyi Central) Onyeka Nwaebonyi Peter (Ebonyi North) Dave Nweze Umahi (Ebonyi South)

EDO STATE: Monday Okpebholo (Edo Central) Adams Oshiomhole (Edo North) Valentine Asuen (Edo South)

EKITI STATE: Michael Opeyemi Bamidele (Ekiti Central) Cyril Oluwole Fasuyi (Ekiti North) Adaramodu Adeyemo (Ekiti South)

ENUGU STATE: Adaku Ogbu Aguocha (Enugu East) Simon Ejike Eze (Enugu North) Oby Nwofor (Enugu South)

GOMBE STATE: Mohammed Danjuma Goje (Gombe Central) Sa’idu Ahmed Alkali (Gombe North) Joshua M. Lidani (Gombe South)

IMO STATE: Prince Alex Mbata (Imo East) Hon. Patrick Ndubueze (Imo North) Sen. Osita Izunaso (Imo West)

JIGAWA STATE: Ahmed Abdulhamid (Jigawa North-East) Babangida Hussaini (Jigawa North-West) Tijjani Ibrahim Kiyawa (Jigawa South-West)

KADUNA STATE: Muhammad Sani Abdullahi (Kaduna Central) Suleiman Abdu Kwari (Kaduna North) Bulus Audu (Kaduna South)

KANO STATE: Abdulsalam Zaura (Kano Central) Sen. Barau Jibrin (Kano North) Sen. Kabiru Gaya (Kano South)

KATSINA STATE: AbdulAziz Musa Yar’Adua (Katsina Central) Nasiru Sani Zangon Daura (Katsina North) Mukhtar Muhammed Dandutse (Katsina South)

KEBBI STATE: Sen. Atiku Abubakar Bagudu (Kebbi Central) Hussaini Sulaiman Kangiwa (Kebbi North) Sen. Bala Ibn Na’Allah (Kebbi South)

KOGI STATE: Ohere Abubakar (Kogi Central) Sen Isah Jibrin (Kogi East) Karimi Sunday Steve (Kogi West)

KWARA STATE: Saliu Mustapha (Kwara Central) Sadiq Suleiman Umar (Kwara North) Sen. Lola Issa Ashiru (Kwara South)

LAGOS STATE: Hon. Eshilokun Wasiu Sanni (Lagos Central) Sen. Mukhail A. Abiru (Lagos East) Idiat Oluranti Adebule (Lagos West)

NASARAWA STATE: Danladi Halilu ESQ (Nasarawa North) Tanko Almakura (Nasarawa South) Shehu Tukur (Nasarawa West)

NIGER STATE: Mohammed Sani Musa (Niger East) Abubakar Sani Bello (Niger North) Bima Muhammad Enagi (Niger South)

OGUN STATE: Shuaib Salisu (Ogun Central) Olugbenga Daniel (Ogun East) Sen. Olamilekan Adeola (Ogun West)

ONDO SOUTH: Adeniyi Adegbonire SAN (Ondo Central) Ipinsagba Olajide (Ondo North) Jimoh Ibrahim (Ondo South)

OSUN STATE: Ajibola Basiru (Osun Central)Israel Famurewa (Osun East) Amidu Tadese Raheem (Osun West)

OYO STATE: Dr. Yunus Akintunde (Oyo Central) Sen. Fatai Buhari (Oyo North) Sarafa Ali (Oyo South)

PLATEAU STATE: Hon. Diiket Satso Plang (Plateau Central) Christopher Giwa (Plateau North) Rt. Hon. Simon B. Lalong (Plateau South)

RIVERS STATEN: dubuisi U. Nwankwo (Rivers East) Oji N. Ngofa (Rivers South East) Asita Honourable O. (Rivers West)

SOKOTO STATE: Ibrahim Lamido (Sokoto East) Sen. Aliyu Magatakarda Wammako (Sokoto North) Ibrahim Danbaba Abdullahi (Sokoto South)

TARABA STATE: Marafa Bashir Abba (Taraba Central) Sani Danladi Abubakar (Taraba North) Danjuma Usman Shiddi (Taraba South)

YOBE STATE: Ibrahim Gaidam (Yobe East) Sen. Ahmad Lawan (Yobe North) Sen. Mohammed Bomai (Yobe South)

ZAMFARA STATE: Sen. Kabiru Marafa (Zamfara Central) Sen. Sahabi Alhaji Ya’u (Zamfara North) AbdulAziz Yari Abubakar (Zamfara West)

FCT: Hon. Zakaria Angulu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here